Sklepy internetowe :: Katalog sklepów Prego.pl
Twoja wyszukiwarka


Najważniejsze zasady internetowych zakupów

DrukujEmail

Coraz więcej osób dało się przekonać do internetowych zakupów. Wybieramy sklepy internetowe głównie z uwagi na wygodę, oszczędność czasu i pieniędzy.
Zakupy w sklepie internetowym możemy robić w dogodnym dla nas czasie, także w środku nocy. Nikt nas nie popędza, możemy zastanawiać się dowolnie długo, porównać w prosty sposób ceny w różnych sklepach, a to wszystko nie ruszając się z ulubionego fotela.
Problemem internetowego handlu jest niska świadomość praw, które przysługują klientom w sklepach internetowych. Niewiele osób wie, że e-konsument ma większe prawa niż klient tradycyjnych sklepów. W ciągu 10 dni od dokonania zakupu w sklepie internetowym możemy bez podawania przyczyny złożyć pisemne oświadczenie o odstąpieniu od umowy.
Takie samo prawo przysługuje też uczestnikowi aukcji internetowych, ale pod warunkiem, że skorzystał z popularnej opcji "kup teraz".
W Sieci działa niezliczona ilość e-sklepów. Katalog sklepów internetowych Prego.pl zawiera ponad 1.000 wpisów. Nie można więc wykluczyć, że wśród kilkuset lub kilku tysięcy wirtualnych sprzedawców znajdzie się jeden nieuczciwy. Wśród tradycyjnych sklepów, też nie wszyscy są święci.
Aby zminimalizować ryzyko internetowych zakupów należy pamiętać o pięciu podstawowych zasadach, o których przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Najważniejszą zasadą jest zebranie informacji o sklepie internetowym - adres, numer telefonu, REGON, nazwa lub nazwisko właściciela. Zapoznajmy się z regulaminem sklepu. Jego brak jest niedopuszczalny.
Sprawdźmy dokładnie rzecz, którą kupujemy - przeczytajmy oceny i recenzje innych klientów, zapoznajmy się z informacjami o warunkach użytkowania.
Sprawdźmy cenę - nie tylko samego produktu, ale też koszt dostawy lub opakowania.
Zapoznajmy się z okresem oczekiwania na produkt, aby później nie być rozczarowanym miesięcznym oczekiwaniem na przesyłkę. Możemy zadzwonić do sklepu i zapytać czy produkt jest w magazynie czy dopiero będzie zamawiany.
Zbierajmy wszelkie dokumenty - takie jak rachunki, wydruk zamówienia. Możemy też wydrukować sobie regulamin sklepu internetowego i warunki zakupu.
Pamiętajmy o ochronie danych osobowych - nie mamy obowiązku wyrażać zgody na wykorzystywanie swoich danych personalnych.
Przestrzeganie podstawowych zasad sprawi, że internetowe zakupy staną się bezpieczniejsze od tradycyjnych. Pamiętajmy, że przysługuje nam 10 dni na rezygnacje z zakupu bez podawania przyczyn a w spornych kwestiach możemy się zwrócić o pomoc do Rzecznika Konsumentów lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.Smartbin.pl Cookandlove.pl Higieniczny.pl